Takvim
Haziran 2022
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Google Translate ile yabancı dil çevirileri artık çok kolay!

Zaten bir çoğunuz biliyorsunuzdur Google Translate‘yi , şuan yaklaşık 61 adet dili çevirebilen ve yakın zamanda web sitesini yenileyerek daha kullanışlı hale getirilen http://translate.google.com.tr/ sitesini inceleyeceğiz.

Gerçi bir çok çeviri yapan, yabancı dil bilgisi iyi olan kişilere göre pek başarılı olmasa da yinede yabancı dili olmayanlar için bir nebzede olsa çözüm olabilmektedir. Sizde çevirilerinizi Google Translate ‘yi kullanarak yapabilirsiniz.

Web sitesine girdiğinizde öncelikle hangi dilden hangi dile çevireceğinizi seçiyorsunuz.

Yukarıdaki dil seçimlerini yaptıktan sonra hemen altında çeviri yazısını yazacağımız kısımı görmektesiniz. Cümleyi oraya yazdığınızda zaten sağ tarafta hemen çevirinin gerçekleştiğini göreceksiniz. Sadece yazılı çeviri dışında sesli olarakda bu çevirilerinizi dinleyebilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz üzere İngilizce cümleyi Türkçe’ye çevirdik. Ayrıca “Dinleyin” butonu ile de sesli olarak çevirileri dinleyebilirsiniz.

Google Translate’i kullanabileceğim yerler:

Google Tarafından Çevrilmiş Arama

Bazen arama sorgunuzun en iyi sonuçları kendi dilinizde olmaz. Aramanızı gerçekten küresel ölçekte yapmak için Google Arama’daki “Çevrilmiş Arama” seçeneğimizi deneyin. Sorgunuz için en kullanışlı bilgilerin hangi dillerde olduğunu belirler ve web sonuçlarını, bu dillerden sizinkine çevirir.

YouTube

YouTube’da uluslararası bir izleyici kitlesini etkilemek ister misiniz? Birkaç tıklamayla videolarınızdaki konuşmaları otomatik olarak metne dönüştürebilir ve çevrilmiş altyazılar ekleyebilirsiniz. Nasıl yapacağınızı buradan öğrenin.

GMail

Önemli bir e-posta alırsanız, ancak bu e-posta konuştuğunuz dilde yazılmamışsa ne olur? GMail kullanırsanız, yabancı dillerdeki e-posta iletilerini otomatik olarak kendi dilinize çevirebilirsiniz. Bunun için Gmail Labs’teki özelliği etkinleştirmeniz yeterlidir. Nasıl yapacağınızı öğrenin.

Google Translate Mobil Web Sitesi

Mobil cihazınız için en iyi hale getirilen Google Translate’i görüntülemek üzere cep telefonunuzdan translate.google.com/madresini ziyaret edin.


Sohbet

GMail’deyken, deniz aşırı bir ülkedeki mektup arkadaşınızla farklı dillerde sohbet de edebilirsiniz. Google Translate Sohbet Robotu’nu konuşmanıza ekleyin ve dil engelini ortadan kaldırın.

İşletme

Makine çevirisi, web sitenizi veya işletmenizi tüm dünyadaki kullanıcılara duyurmanın harika bir yoludur. Google Translate’in size ve işletmenize yardımcı olabileceği konulardan bazıları:

Translate Web Öğesi

Web sitenizi anında uluslararası bir hale getirmek için Google Translate web öğesini ekleyin. Birkaç basit HTML satırından oluşur – şimdi deneyin.

Google Translate’nin iç yapısı ;

Google Translate nedir?

Google Translate, 57 farklı dil arasında anında çeviri sağlayan ücretsiz bir çeviri hizmetidir. Desteklenen dillerimizin tüm kombinasyonlarında kelimeleri, cümleleri ve web sayfalarını çevirebilir. Google Translate ile bilgiyi, yazıldığı dilden bağımsız olarak, evrensel bir şekilde erişilebilir kılmayı ve kullanışlı hale getirmeyi umuyoruz.

Nasıl çalışır?

Google Translate bir çeviri oluştururken, sizin için en iyi çeviriye karar vermesine yardımcı olacak yüz milyonlarca dokümandaki kalıpları arar. İnsanlar tarafından önceden çevrilmiş belgelerdeki kalıpları saptayan Google Translate, bu şekilde, uygun bir çevirinin nasıl olması gerektiğine dair akıllı tahminler yapabilir. Çok sayıda metin içinde gerçekleştirilen bu kalıp arama sürecine “istatistiksel makine çevirisi” denir. Çeviriler makineler tarafından oluşturulduğundan, hepsi mükemmel olmayacaktır. Google Translate belirli bir dilde insanlar tarafından çevrilen daha fazla sayıda dokümanı analiz edebildikçe, çeviri kalitesi daha iyi olacaktır. Çevirilerdeki doğruluk oranının diller arasında zaman zaman farklılık göstermesinin nedeni budur.

Google Translate hangi dilleri destekler?

Google Translate şu anda 57 dili desteklemektedir:

Afrikaner – Arnavutça – Arapça – Belarusça – Bulgarca – Katalanca – Çince – Hırvatça – Çekçe – Danca – Felemenkçe – İngilizce – Estonca – Filipince – Fince – Fransızca – Galiçyaca – Almanca – Yunanca – İbranice – Hintçe – Macarca – İzlandaca – Endonezya Dili – İrlandaca – İtalyanca – Japonca – Korece – Letonca – Litvanca – Makedonca – Malay Dili – Malta Dili

Geçerli alfa diller şunlardır:

Ermenice – Azerice – Ermenice – Azerice – Baskça – Gürcüce – Haiti Creole Dili – Urduca

Google Translate, “alfa diller” olarak adlandırılan diğer dilleri test etmektedir. Bu dillerde çeviri kalitesi desteklenen dillerimize göre daha az güvenilir olmaktadır. Diğer dilleri desteklemek için de sürekli çalışıyoruz. Çeviri kalitesi, standartlarımızı karşılar duruma geldiğinde bu dillerde de hizmet sunacağız.

Çeviri kalitesini iyileştirmek için ne yapabilirim?

Çevirilerimizden birinin daha iyi olabileceğini fark ederseniz, iyileştirme önerisinde bulunmak için sonuç sayfasındaki “Daha iyi bir çeviri öner” bağlantısını tıklayın. Çeviri için Çevirmen Araç Seti‘ni kullanarak veyaçeviri belleklerinizi Çevirmen Araç Seti’ne yükleyerek çeviri kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Hala Google Translate ile ilgili sorularınız varsa veya geri bildirimde bulunmak istiyorsanız, lütfen Google Translate tartışma grubuna göz atın.

Google Translate Blogu‘nda en son güncellemelerimiz ve Google Research web sitesinde Google’ın diğer araştırma projeleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Makine çevirisi bilimiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için şu kaynaklara göz atın:
Machine Translation Archive (Makine Çevirisi Arşivi)
Statistical Machine Translation (İstatistiksel Makine Çevirisi)

Elimden geldiğince Google Translate’yi sizlere tanıttım. Yabacı dili iyi olan arkadaşlar çevirileri deneyip olumlu olumsuz düşüncelerini yazımın hemen altındaki yorum alanında paylaşırsa çok daha isabetli olur.

İyi çeviriler! 🙂

Leave a Comment