Hosted by ILKSERVER NC

Sosyal Medya ve Hayatımızdaki Etkileri [ Köşe Yazısı ]

Mayıs 10, 2013 | Kategori: Köşe Yazılarım

Paylaş bakalım!Share on Facebook8Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someone
Manisa İnternet Haber internet sitesindeki 13.10.2012 tarihli köşe yazım…
Kendini farklı göstermek diğer bir tabir ile `cool` takılmak isteyen insanlar için facebook ve twitter sihirli bir değnektir!

Artık günümüzün büyük kısmı facebook, twitter v.b. sosyal medya sitelerinde geçmektedir. Hal böyle olunca hayatımızı etkileyen en büyük faktörlerden biri olarak yerini de almıştır…

İyi bir kariyer ve iyi bir karakter oluşturmak isterseniz facebook ve twitter gibi sosyal medya sitelerinden hayalinizdeki “kendinizi” istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Kendini farklı göstermek diğer bir tabir ile “cool” takılmak isteyen insanlar için facebook ve twitter sihirli bir değnektir!

Facebook’un açıkladığı bilgiye göre sahte hesap sayısı 83 milyona ulaşmıştır. ( Kaynak )  Türkiye’deki sahte hesap sayısı da 3 milyon olarak tahmin edilmektedir.Tabi bu sadece facebook’un tesbit ettiği rakamlar. Bir de buna kendilerini farklı profil bilgileri ile sahte kariyer planları yapanları eklersek sanırım bu rakam oldukça artacağa benziyor.

Hal böyleyken tanıdığınız kişilerin bu internet sitelerinde gerçek dışı profil bilgileri kullandığını biliyor, görüyor ve hissediyorsanız ya o kişiyi arkadaşlık listesinden çıkartın yada kendisini kısıtlılar listesine dahil edin. Size faydası olacak insanın farklı kılıklara girmesi gerekmediği gibi, ilk alacağınız zararın da bu tip profillerden geleceğini unutmayınız…

Siz sosyal medyayı bu kadar gözünüzde büyütmeseniz de artık tüm dünya ilk haberleri ve son dakika gelişmelerini sosyal medya siteleri üzerinden gerçekleştiriyor. Ülkeler arası kriz, diyalog ve tartışmalar bile bu internet siteleri üzerinden yapılıyor. Türkiye örneğini ele alırsak; siyasiler, sporcular, sanatçılar ve oyuncular,  etki, tepki ve protestolarını bu internet siteleri üzerinden gerçekleştiriyor ve kitlelere ulaşıyorlar.

Televizyon programları artık sosyal medyayı canlı reyting aracı olarak kullanıyorken, Türkiye gündemini twitter’dan belirliyorsa sosyal medyanın gücünü görmezlikten gelemeyiz.

 

social-network

Her ne kadar yoğun şekilde hayatımızın içersine dâhil olsa da, kendinizi çok fazla kaptırmamanız, tüm bilgilerinizi bu sitelerde açık bir şekilde ifşa etmemeniz, orayı hayatınızın büyük bir parçası olarak görmemeniz, tanıdık veya tanımadık kişilere herhangi özel bilgilerinizi iletmemeniz, gerçek dışı reklamlara itimat etmemenizi şiddetle uyarıyorum.

Unutmayın sosyal medya iyi yönde kullanılırsa faydalı, kötü yönde kullanılırsa çok tehlikeli bir dünyadır.

Adı her ne kadar sosyal olsa da sizi asosyal bir hayatın içersine çekmesine izin vermeden, hayatınızı çok fazla etkilemeyecek ölçüde kullanmanızı öneriyorum.
Aksi halde bir gün kalktığınızda facebook ve twitter gibi internet sitelerinin olmadığını gördüğünüzde psikolojik çöküntüye uğrayabilirsiniz.

Benden söylemesi! 🙂

Yazı link: http://manisainternethaber.com/yazi/51/sosyal_medya_ve_hayatimizdaki_etkileri.html

 

 1 Yorum to Sosyal Medya ve Hayatımızdaki Etkileri [ Köşe Yazısı ]

Avatar

Chad Rivera

Mayıs 18th, 2013 at 09:13

İşe bir de marka gözünden bakınca sosyal medyanın özellikle bütçesel anlamda hayal kırıklığı yarattığını görmemiz gerekiyor. Özellikle Facebook kullanımının yaygınlaşmasıyla gerek duyulmaz hale gelen mikro sitelerden elde edilen geliri kaybeden ajanslar ya da bu işi freelance yapanlar, en küçük çalışmanın bile ücretini öyle bir artırdılar ki duyanın dudağının uçuklamaması mümkün değil.

Yorum yaz

Adınız

E-mail adresiniz

Web Siteniz

Takvim

Eylül 2017
P S Ç P C C P
« Haz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930