Takvim
Haziran 2022
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Hosting Festivali 2014 – İstanbul

Türkiye’nin ilk ve tek Hosting Festivali 21 Haziran’da Point Hotel’de gerçekleşti. Tabi bizde @ILKSERVER olarak katıldık. Bu sektörede uzun yıllar yer alan biri olarak sanırım sektör için son zamanlarda yapılan en iyi ve isabetli bir etkinlikti. Eksiklikleri illaki oldu fakat bunları da normal karşılamak gerektiğini düşünüyorum.

hostingfestivali

Katılım oldukça yoğundu. Etkinliğin moderasyonunu yapan Selçuk Saraç‘ın verdiği bilgilere göre toplamda 380-390 kişiye yakın katılım olurken, bunlardan 220-240 civarı kişi hosting firması yöneticileri ve çalışanlarından oluşmuş. Türkiye’deki hosting firmalarının sayısına baktığımızda tabi ki bu rakam oldukça az ama bu sektör içerisinde yapılan ilk ve tek olan organizasyona göre katılım azınmayacak derecede büyük oldu.

Organizasyonun mekanı olarak, Webrazzi ‘nin de sık sık kullandığı Point Hotel oldu. Otel konumu ve konsepti açısından böylesi bir etkinlik için gayet uygundu. Zaten Webrazzi’nin de önceki etkinliklerinden tecrübe edinmiş bir mekandı. Gerek sunum yapılan salon, gerekse de kahve ve yemek ikramları oldukça başarılıydı. Her ne kadar 400 kişiye yakın kişinin 18. kattaki yemek salonuna taşınması asansörlerle zor olsa da, boğaz manzarasında yemek yemenin  ve bu yemekte sektörel muhabbetlerin devam etmesi oldukça güzeldi.

Bunları neden söylüyorum çünkü; hosting sektöründe kimse birlikte hareket etmiyorken yine sektörün içinde olan birinin böylesi güzel bir organizasyonu bu kalitede gerçekleştirmesinin ne kadar önemli bir adım olduğunu vurgulamak istiyorum. Genelde bu sektörde kimse karşılık beklemeden adım atmadığı için sanırım Selçuk Saraç zor olanı başarmış oldu.

selçuk saraç

 

Etkinlik sunumları daha dikkatli ve daha isabetli seçilebilinirdi ama dedim ya ilk etkinlik olmasından ötürü bunları yadırgamadım. Fakat eksiklikleri doğru tespit edip bir dahaki etkinlikte aynı hataları yapmamak bu sektöre çok şey kazandıracaktır.

Sunum sonlarındaki hediye çekilişleri de organizasyona farklı bir hava kattı. Her ne kadar çekilişten avucunu yalayarak çıksak da dağıtılan hediyeler oldukça güzeldi. Tabletler, Pro ve Air Mac bilgisayarların yanı sıra hediye çekleri şanslı kişilere gitti. Bu tarz çekilişler ve verilen hediyelerin boyutuyla organizasyonun kalitesini ve ciddiyetini ortaya koyduğunu düşünüyorum.

hosting festivali çekiliş

 

Tabi eğlenceli zamanlar da oldu. Bunun en güzeli ve başarılısı “Hosting Nedir?” sorusunu sokaktaki insanlara sorup, ilginç cevaplar alınması oldu. Bu video ile sokaktaki insanların Hosting denildiğinde akıllarına ne geldiğini duymak kahkaha atmaya sebep versede sektörün problemlerinden bir tanesi olduğunu da gözler önüne serdi. Video’yu temin edebilirsem yazıyı güncelleyip sizinle paylaşıyor olacağım.

Diğer bir eğlenceli geçen de “Sunucunu Kur” yarşması oldu. Yarışma oldukça basitti ama biraz el becerisi ve çabukluk istiyordu. Boş kabinlere, rack sunucuları yerleştirme, kablolama ve disklerin takılması gerekiyordu. Tabi bunu da min. sürede yapmanız gerekiyordu. Bunu gerçekleştiren arkadaşlara da hediyeler verilmesi yarışmayı iyice kızıştırdı. Fakat güzel anlara sahne olan yarışma, organizasyonun ciddiyetinden sıyrılıp biraz eğlenmeye sebep verdi.

hosting festivali sunucunuk kur

 

Sunumlarda Maestro Panel, Linux Güvenliği, Microsoft ve Yasal Zorundalıklar sunumları oldukça başarılı ve dikkat çekiciydi. Diğer sunumlar da güzeldi fakat sektör olarak daha can alıcı konu başlıkları seçilebilinirdi. Gün boyu süren etkinlikte zaman zaman karşılıklı soru/cevaplarla ikili görüşler bildirilmesi de sunulara ayrı bir seyir kattı.

Hosting sektörünün sorunlarına çok fazla değinilmemesi eksikliklerden bir tanesiydi. Hazır eksikliklerden bahsetmişken gözüme çarpan diğer bir eksiklik veya yanlış bulduğum konu ise etkinliğin ana sponsoru olan  SadeceHosting – Telecity Group ‘un festivali sahiplenmesi ve oldukça fazla tanıtımın yapılmasıydı. SadeceHosting’in buna ihtiyacı olmadığı gibi bu konu diğer veri merkezlerinin ve bazı hosting firmalarının etkinliği sahiplenmesine ve katılım sağlamasına engel teşkil eden bir durumdur. Fakat bunu da çok fazla yorumlayamıyorum. Çünkü; Selçuk Saraç SadeceHosting’in eski Ceo’su ve şimdiki haliyle de şirketin müdürü konumunda olmasıydı. Bu dengeyi de kendisinin kurması gerektiğini düşünüyorum. Aksi halde kendi kendini tanıtan bir etkinlik çok da uzun süre devam etmeyecektir.

hosting festivali toplu
Genel olarak bu şekilde devam eden etkinliğe katılım gösteren, katkı veren ve elini taşın altına sokan herkese teşekkür ediyorum. Bunun bir başlangıç olmasını diliyor, devamının gelmesini de sabırsızlıkla bekliyorum. Fakat kişileştirmeden, firmalaştırmadan bir etkinliğe sektörün tüm kesimlerinden de katılım olacağının da altını çiziyorum. Ayrıca bir sonraki etkinlikte hosting sektörüne ait problemler, sıkıntılar, eksiklikleri konu alan oturumlar, konuşmalar ve çözüm odaklı paneller düzenlenmesi sektörü iyileştirme anlamında somut adımlar atılmasına sebep verecektir.

Hosting Festivalini takip etmek için  http://www.hostingfestivali.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere…

 

 

 

Leave a Comment