Hosted by ILKSERVER NC

Virüs Uyarısı: Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgisayarımı Bloke Etti!

Haziran 10, 2013 | Kategori: Güvenlik

Paylaş bakalım!Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someone

Son zamanlarda bir kaç arkadaşımdan bu tarz şikayetler almaya başladım. Şikayetleri de tam olarak aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibidir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Virüsü

Nedir?

Böyle bir uyarı ile karşılaşırsanız ve sizden ödeme yapmanız istenilirse kesinlikle ödeme yapmayınız ve hiç bir bilginizi bu sayfa üzerinden paylaşmayınız. Çünkü bu uyarı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından değil bilgisayar korsanları tarafından gönderilen virüsler aracılığı ile bulaşmıştır.

Aşağıdaki uyarı da tamamen sizi korkutmak amacı ile yazıldığından, paniğe kapılmayınız.

Emniyet Genel Müdürlüğü
Turkish National Police
Dikkat! Sizin Pc’niz aşağıda belirtilen sebeplerden en az biri ile bloke edilmiştir
Siz “Telif hakları kanunun” (video müzik yazılım) ihlal etmiş oldunuz ve telif haklı içeriği yasa dışı kullanmış veya dağıtmış oldunuz.
Bu Türkiye Cumhuriyeti Ceza Kanununun 128. maddesinin ihlali demektir. Ceza Kanununun 128. maddesi 200 ile 500 maksimum maaş veya 2 ile 8 yıl arası özgürlükten men sağlar. Siz yasaklı pornografik içeriği seyretmiş veya dağıtmış oldunuz.
Bu Türkiye Cumhuriyeti Ceza Kanunu’nun 202. maddesinin ihlalidir. 202. madde, 4 ile 12 yıl özgürlükten meni sağlar. Bilgisayar verisine yasa dışı erişim sizin PC’nizden başlatılmıştır.
Türk Ceza Kanunu’nun 208. maddesi 250 bin (YTL) para cezası veya 4 ile 9 yıl özgürlükten meni sağlar. Kişiliğiniz ve adresiniz şu anda tespit ediliyor.
72 saat içinde yukarıda belirtilen bir veya birden fazla madde kapsamında size karşı ceza davası başlatılmış olacak.
Para cezası miktari Try 200 (YTL) veya EUR 100€.
Öde Ukash veya Paysacard.
ICSPA – International Cyber Security Protection Alliance

Nasıl Bulaşır? 

Genelde bu tip virüsler gizlice bilgisayarınıza yüklenir. Bunlar da genele spam maillerden, illegal yüklenen programlardan, illegal içeriklerin barındırıldığı web sitelerinden veya sosyal medya tarafından bilgisayarlarınıza bilginiz olmadan sızar.

Nasıl Temizlerim? 

Bana sorarsanız en kesin ve net çözüm format atmak.  🙂  Ben format atmak istemiyorum, bilgisayarımdaki veriler ve zaman benim için önemli diyorsanız da bir çok anti-virüs programları ile bilgisayarınızı taratabilirsiniz.

Online Virüs Taraması:

http://www.eset.com/us/online-scanner/

http://www.bitdefender.com/scanner/online/free.html

http://housecall.trendmicro.com/tr/index.html

http://www.kaspersky.com.tr/virusscanner

http://www.pandasecurity.com/homeusers/solutions/activescan/

https://www.virustotal.com/tr/

 

 

Bilgi: Emniyet Genel Müdürlüğü veya devletin hiç bir organı sizlerden bilgisayar üzerinden herhangi bir para tahsilatı yapmaz. SMS olarak sizden herhangi para talebinde bulunmaz. Bu gibi durumlarda ilk olarak aklınıza bu gelirse, zaten durumun dolandırıcılık olduğunu hemen anlarsınız.

 

Umarım herhangi bir kaybınız olmadan bu virüsten kurtulur, bundan sonrası için daha dikkatli olursunuz.1 Yorum to Virüs Uyarısı: Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgisayarımı Bloke Etti!

Avatar

mehmet

Nisan 5th, 2015 at 21:10

Ben bilgisayarda oyun oynarken bana da bole bi site geldi ve kapadamadim ve 48 saat içinde para yatirmazsaniz 2 ile 6 yıl hapis cezası geldi ne yapmaliyim ben

Yorum yaz

Adınız

E-mail adresiniz

Web Siteniz

Takvim

Eylül 2017
P S Ç P C C P
« Haz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930