Takvim
Haziran 2022
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Windows Live Hotmail yenileniyor, güçleniyor!

Windows Live Hotmail, verimli ve istenmeyen e-postalardan arınmış bir gelen kutusu sunan, 369 milyondan fazla etkin hesabın bulunduğu dünyanın en büyük e-posta sağlayıcılarından biridir. Hotmail’a Web üzerinden, cep telefonuyla veya PC’niz ile ulaşabilirsiniz.

Yeni Hotmail hakkında her şey

Microsoft hayatınızı kolaylaştıracak üç temel yenilik üzerine odaklanıyor. Yeni Hotmail ile yalnızca gereksiz e-postaları silmeye değil, size zaman kaybettiren daha az önemli e-postaları da otomatik olarak düzenlemeye yardımcı olan araçları kullanabilir, gelen kutunuzda en çok yaptığınız işleri kolaylaştıran arabirim ile zaman kazanabilir ve bulut bilgi işlem sayesinde Microsoft Office dokümanlarınızı görüntüleyebilir, paylaşabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Artırılmış güvenlik

 • Microsoft SmartScreen. SmartScreen, internet protokollerinin saygınlığı, kullanıcı bildirimleri, üçüncü kaynaklar, metin taraması ve imza kontrolü gibi birçok yöntemi kullanarak gelen kutunuzu istenmeyen e-postalardan korur ve size zaman kazandırır.
 • Kişisel tercihleri otomatik öğrenme. Bazen, bir kişi için gereksiz olan e-posta, bir başkası için önemli olabilir. İşte bu yüzden, yeni Hotmail tercihlerinizi analiz ediyor ve gelen e-postaları buna göre değerlendiriyor.
 • İstenmeyen posta tanımlayıcıları. Yeni Hotmail, herhangi bir e-postayı Gereksiz klasörüne taşırken bunun sebebini de belirtiyor, böylelikle eğer yanlışlıkla gereksiz olarak nitelendirilen bir e-posta görürseniz, benzer e-postaların aynı şekilde etiketlenmesinin önüne geçebiliyorsunuz.
 • Spam yapısı denetimi: İstenmeyen e-postaların filtrelenmesinin ötesinde, yeni Hotmail bu tip e-postaların yapısını denetleyerek Spam gönderimini zorlaştırıyor ve istenmeyen e-postaları en baştan engelliyor.
 • Zamandan bağımsız filtreler. Yeni Hotmail’daki filtreleme özelliği artık zamandan bağımsız bir nitelik kazandı. Artık istenmeyen bir e-posta gelen kutunuza ulaştıktan sonra dahi, gönderenin spam yaptığı tespit edilirse istenmeyen içerik engelleniyor.
 • Güvenilen gönderenler: Güvenilen gönderenler, e-postalarınızı daha hızlı kontrol etmenize yardımcı olmak için geliştirilen özelliklerden biri. Artık güvenli olarak işaretlenen kişilerden gelen e-postaların yanında ufak bir zırh veya kilit simgesi beliriyor ve böylelikle bu kişilerden gelen e-postaları daha hızlı bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca bu tip iletilerin yanında ufak bir güvenlik logosu da beliriyor.

Karışıklıktan kurtulun

 • Hotmail Bildirimleri. Hotmail’a giriş yaptığınız anda arkadaşlarınızdan, sosyal paylaşım ağlarından, (beklediğiniz bir gönderi varsa) kargo şirketlerinden gelen e-postalarınız olup olmadığını, randevularınızı ve doğum günü hatırlatmalarını görüntüleyin.
 • Tek Tık Filtreleri. Tek bir tıkla, arkadaşlarınızdan ya da Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden e-postalarınızı okurken o an okuduğunuz iletiyi filtreleyip yalnızca okunmamış iletileri görüntüleyebilirsiniz. Bunun için ilave bir kuruluma gerek yok.
 • Gelen Kutusu Aramasında Otomatik Tamamlama. Arama kutusuna tek bir harfyazdığınız andan itibaren, Hotmail’ın gelişmiş arama motoru size yardımcı olabilecek birçok seçeneği otomatik olarak sunar. Uzun uzun arama formu doldurmanıza gerek kalmaz.
 • Sohbet Görünümü. Bir veya birden fazla kişiyle sohbet haline dönüşen kısa ve sık e-postaların zamanla gelen kutunuzda ne kadar fazla yer kapladığını bir düşünün. Yeni Hotmail bu tip mesajlaşmaları sohbet görünümü halinde saklayabiliyor, yani tüm mesajlaşmanızı tek bir sohbet penceresinde görüntüleyebiliyorsunuz. Tabii herkes e-postalarını bu şekilde görüntülemeyi tercih etmeyebileceği için, sohbet Görünümü kullanıcıların istedikleri zaman açıp istemediklerinde kapatabileceği bir özellik.
 • Gönderenin tüm e-postalarını göster. Herhangi bir kişinin gönderdiği bir e-postayı okurken kolaylıkla o kişinin geçmişte gönderdiği diğer e-postaları görüntüleyebilirsiniz. Bunun için yalnızca kişinin isminin üzerine gelip “E-postalarını bul” seçeneğine tıklamanız yeterli.
 • Süpür. Hotmail’ın yeni özelliklerinden biri olan bu küçük menü, gelen kutunuzda bulunmasını istemediğiniz e-postaları kolayca başka klasörlere göndermenizi veya silmenizi sağlayarak gelen kutunuzun temiz kalmasını sağlar.

E-postadan daha fazlası

 • Tek bir e-postayla 10 GB’ye kadar fotoğraf gönderin. Eklenti boyutunu veya depolama kotasını düşünmeksizin istediğiniz kadar fotoğraf gönderin. Hotmail, internetteki ücretsiz depolama alanınız olan Windows Live SkyDrive ile birlikte çalışır; böylelikle e-posta eklentisi olarak 50 MB boyutunda 200 adet fotoğrafı (toplamda 10 GB) tek bir iletiyle gönderebilirsiniz.
 • Etkin Görünümler.Genişletilebilir e-posta platformu sayesinde, yeni Hotmail aldığınız e-postalarda yer alan web sitelerinin içerik ve fonksiyonlarından bazılarını entegre ederek gelen kutunuzdan ayrılmaksızın kullanabilmenizi sağlar.
 • Messenger’daki arkadaşlarınıza anlık mesaj veya SMS gönderin. Yeni Hotmail sayesinde Windows Live platformundaki arkadaşlarınızdan kimlerin çevrimiçi olduğunu görebilir, tek bir tıkla sohbet başlatabilir, hatta eğer iletişim kurmak istediğiniz arkadaşınız çevrimdışıysa kendisine SMS gönderebilirsiniz – gelen kutunuzu terk etmeksizin.
 • Tek Bağlantı Listesi. Yeni Hotmail, tüm Windows Live servislerinden ulaşabileceğiniz birleştirilmiş tek bağlantı listesi özelliğiyle birlikte geliyor – Hotmail ve Messenger’ın yanında Facebook ve MySpace gibi sosyal paylaşım ağlarındaki arkadaşlarınızın da içerildiği bir bağlantı listesi. Böylelikle çevrimiçi bağlantılarınız oldukça kullanışlı olan tek bir listede toplanıyor. Bu listede birden fazla ağda bulunan aynı kayıtlar birleştiriliyor ve bağlantılarınızla iletişiminiz kolaylaştırılıyor.
 • Zengin Mobil Gezinti. Birçok internet kullanıcısı e-posta ve web’e erişmek için cep telefonlarını tercih etmeye başladı. E-postasını sıklıkla PC’den kontrol edenler dahi, internete herhangi bir yerden bağlandıklarında bu iş için telefonlarına ihtiyaç duyuyor. Yeni Hotmail ile birlikte, mobil tarayıcılar ve dokunmatik ekranlar için özelleştirilmiş arayüz sayesinde mobil gezinti çok daha kolaylaşıyor. Gelen kutusu filtreleri, ileti önizlemelerini, HTML iletileri, çevrimdışı e-posta görüntülemeyi, sohbet görünümünü, iletileri etiketlemeyi, başlık detaylarını etkinleştirmeyi ve çok daha fazlasını destekliyor.
 • Exchange ActiveSync. Hotmail, e-postanıza Web, PC ve cep telefonunuz üzerinden erişmenizi sağlıyor. Yaklaşık 300 milyon telefonda kullanılabilir olan Exchange ActiveSync sayesinde, yalnızca e-postalarınızı değil, takviminizi ve bağlantılarınızı da Web, PC ve cep telefonu arasında eşitleyebilirsiniz.
 • Mobil takvim. Hotmail’dan gelen davetiyeleri düzenleyin, hatırlatıcıları ayarlayın, birden çok takvimi bir araya toplayın, takviminizi arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın, ve bunların hepsini telefonunuza dahil edilmiş olan ActiveSync veya telefonunuzun web tarayıcısı ile yapın. Eğer bir Windows Live Calendar kullanıcısıysanız, Exchange ActiveSync’i kullanarak takviminizi telefonunuzun takviminden görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu durumda telefonunuzun takviminde yapacağınız tüm değişiklikler ve ekleyeceğiniz tüm yeni bilgiler otomatik olarak Web’le ve PC’nizle senkronize edilecektir. Eğer telefonunuz ActiveSync’i desteklemiyorsa, Windows Live Calendar’a telefonunuzun web tarayıcısıyla ulaşabilirsiniz.
 • Hotmail mobil uygulamaları. Windows Mobile kullanmayan telefonlar için geliştirilmiş özel Hotmail uygulamalarını kullanarak Blackberry, Nokia ve birçok farklı telefondan Hotmail’ınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ofis belgelerinizi her yerden görüntüleyin, paylaşın ve düzenleyin.

 • Her yerden erişim. Hotmail’ınıza ofis belgesi eklentisi taşıyan bir e-posta geldiğinde – Word, Excel* veya PowerPoint – eklentiyi Office yazılımının yüklü olmadığı herhangi bir platformda (PC veya Mac) sadece web tarayıcısını kullanarak açabilirsiniz. Hotmail, SkyDrive ve Office Web Uygulamları’nın entegrasyonu sayesinde belgeleriniz üzerinde düzenleme yapabilir ve çalışmalarınızı başkalarına kolayca gönderebilirsiniz.
 • Yüksek kalitede görüntülem. Sadece web tarayıcınızı kullanarak Hotmail’ınıza gönderilmiş ofis belgelerini yüksek kalitede görüntüleyebilirsiniz. Örneğin bir yolculuğa çıktığınız ve yoldayken bir PowerPoint sunumunu veya bir Word belgesini okumak istiyorsunuz; bu gibi bir durumda belgelerinizi hiçbir sıkıntı olmaksızın görüntüleyebilirsiniz.
 • Kolay ve tanıdık düzenleme arayüzü. Bilgisayarınızda tek bir tıkla Hotmail’ınızda bulunan ofis belgelerini düzenlemek için (isterseniz web tarayıcınızda) açabilir, Office arayüzünden aşina olduğunuz birçok özelliği kolayca kullanabilirsiniz.
 • Ofis belgelerinizi Office Web Apps ile tarayıcınızda veya Office ile PC’nizde düzenleyin. Eğer yoğun bir düzenleme ihtiyacı duyuyorsanız, tarayıcınızda düzenlemekte olduğunuz belgeyi bilgisayarınızda yüklü olan bir ofis programıyla düzenlemeye devam edebilirsiniz. Düzenlemeyi bitirdiğinizde, yaptığınız değişiklikler otomatik olarak Hotmail üzerine kaydedilecektir; böylelikle belgenizin son haline web üzerinden ulaşabilecek ve isterseniz başkalarıyla kolayca paylaşabileceksiniz.
 • Başkalarıyla birlikte çalışın – Hotmail’a dahil olmasalar bile. Eğer yeni Hotmail’ı kullanıyorsanız, ofis belgelerinizi Gmail veya Yahoo! Mail gibi başka e-posta servislerini kullanan arkadaşlarınıza da gönderebilirsiniz ve bu kişiler de belgelerinizi görüntüleyip düzenleyebilirler. Belgenin görüntülenmesi için hiçbir şeye ihtiyaçları yok; yalnızca Windows Live hesaplarının bulunması yeterli.
 • Sürüm farklarını görüntüleme. Aynı belgenin birden çok kez düzenlenmesi söz konusu olmuşsa, Windows Live SkyDrive’ın sunduğu çevrimiçi dosya yönetimi sayesinde belgenizin önceki sürümlerinden birine kolaylıkla erişebilirsiniz – Hotmail ve Office’in harika bir kişisel üretim çözümü olarak birleştirilmesi için önemli bir adım daha. SkyDrive sayesinde, belgelerinizi paylaştığınız kişiler (bilgisayarlarında Office yüklü olmasa dahi) bu belgeleri görüntüleyebilir ve düzenleyebillir.

Hesabınızı koruyun

 • Tek Kullanımlık Kod. Bu yeni güvenlik özelliği, hesabınıza size ait olmayan bir bilgisayardan, mesela bir internet kafeden veya hava alanından ulaştığınızda güvenliğinizi sağlamak için tasarlanmıştır. Tek kullanımlık kod sayesinde bu tip bilgisayarlarda hesabınıza erişmek için şifrenizi yazmanıza gerek kalmaz, böylelikle şifrenizin casus yazılımlar tarafından çalınmasının önüne geçilmiş olur.
 • Oturum Boyunca SSL Desteği. Hesabınıza erişirken kullandığınız yüksek güvenlikli SSL şifreleme yöntemi, yeni Hotmail ile birlikte çok yakında hesabınızı kullandığınız her an devrede olacak. Böylelikle bilgisayarınız ve Hotmail sunucusu arasında gerçekleşen veri trafiği tamamıyla güvence altına alınmış olacak.
 • Güvenilen Gönderenler. Yeni Hotmail ile birlikte, güvenilen gönderenlerin görsel olarak sunulması, bankaların ve benzeri kurumların işaretlenmesi sayesinde oltalama saldırılarının önüne geçilmiş oluyor. DomainKeys Identified Mail ve Sender ID gibi özelliklerin kullanılması sayesinde bu güvenlik özelliği artırılmış oluyor.
 • Hesap Kanıtları. Yeni Hotmail, hesabınızın güvenliğini artırmanız için hesabınızla ilişkilendireceğiniz kişisel bilgileri – ‘Kanıtlar’ı’ – girmenizi teşvik ediyor. Bu bilgiler sayesinde şifrenizi unuttuğunuzda hesabınıza erişme imkanınızın sağlanmasının yanı sıra, herhangi biri tarafından ele geçirilirse hesabınızı tekrar geri almanız da mümkün oluyor.

* Excel Web uygulamaları cep telefonlarında değil, yalnızca PC’lerde çalışır.

kaynak: pcnet

One thought on “Windows Live Hotmail yenileniyor, güçleniyor!”
 1. Hotmailde e-posta yazmaya başlayınca otomatik tamamlıyor güzel de bunu iptal etmek için bir seçenek göremedim.

Leave a Comment