Takvim
Haziran 2022
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Turkcell & NTVSpor Futbol Oyunu : Footbo City

Günümüzde facebook kullanımı oldukça yoğun olduğunu artık hemen hemen herkes biliyordur. Aslında facebook’u facebook yapan daha çok uygulamaları ve oyunlarıdır. Çünkü Farmville gibi geniş kitlelere hitap eden oyunlar facebook’u dahada kullanışlı hale getiriyor. Şimdide size facebook için yapılmış bir oyunu tanıtacağım!

Oyunun adı Footbo City ‘dir. NTV Spor ve Turkcell’in Pixofun ile geliştirdiği bu oyunda aslında tam anlamı ile olmasada bir nevi futbol managerlik oyunudur. Tabi bunu biraz daha sosyalleştirerek facebook’a uygun bir hale getirmişler. Tabi sadece futbol değil aynı zamanda bir futbol şehride kuruyorsunuz. Resmi web sitesi ; http://www.footbo.com ‘dur. Dilersenizde facebook üzerinden de oynayabilirsiniz. Facebook adresi; http://apps.facebook.com/footbocity/ ‘dur.

Oyuna ilk önce takımınızı kurarak renklerini ismini vererek başlıyorsunuz. Daha sonrasında zaten sizin için oluşturulan futbol şehrinde aktif bir şekilde takımınızı ve şehrinizi yönetmeye başlıyorsunuz. Çevre takımlarıyla yaptığınız maçlarda para kazanıp takımınızı geliştirebilirsiniz. Fakat oyun tamamen facebook için düşünüldüğünden takım taraftarlarına endeksli bir yapı içersindedir. Taraftarlarınız ne kadar çok olursa takım durumunuz ve paranızda o kadar çoğalmakta oluyor. Tabi taraftar çoğalması için amigo okulu, casus okulu, taraftar evini iyi bir şekilde  kullanmanız gerekmekte.  Enterasan olan taraftarlarınız ne kadar çok gelişirse, diğer arkadaşlarınızın taraftarlarını çekebiliyorsunuz. Yani casus okulunu iyi değerlendirin! 🙂

Şehir planında Radyo-TV Binası, Ulaşım Alanı, Yönetim Binası, Federasyon Binası, Yenilenme Merkezi(hastahane) , Spor Okulu, Antreman Sahası, Yerleşim Alanı, Gezi Alanı, Stadyum, Eğlence Alanı, Taraftar Evi, Casus Okulu, Klüp Mağazası, Amigo Okulu gibi noktalar bulunmaktadır. Bu noktaları sürekli harcama yaparak geliştirip muhteşem bir futbol şehrine dönüştürebilirsiniz.

Futbolcuları geliştirmek için antreman ve yenileme merkezini kullanarak güçlerine güç katabilir, moralleri için limonata ısmarlayabilir, bara götürebilirsiniz. Tabi sıklıkla maç yapamıyorsunuz. Takımın bir enerji gücü oluyor. Bu enerji gücü yüksek olması durumunda maç yapabilirsiniz.


Birde Süper Lig maçlarının tahminlerini Federasyon Binasından  belli bir bütçe ile tahminde bulunabilirsiniz. Kazanmanız durumunda da paralarınız artış gösterip ek gelir elde edebiliyorsunuz!  Ama yinede fazla kaptırmayın kendinizi benden söylemesi. 🙂

Geçen 15 günlük sürede Footbo City’i 42.109 kişi oynamaya başlamış. Oyunda kişi başına 184 aksiyon alınmış ki bu da takımı geliştirmek için iyi bir çaba demek. Oyunda 175.708 kez bina geliştirmesi ve günde 25.000′i aşkın maç yapılmış.

İstatistiklerin en can alıcı noktası ise takım değiştiren taraftarlar. Footbo City de bu amaçla 757.749 kez amigolar göreve gönderilmiş. Bunlardan 544.060 adet amigo taraftar çalmakta başarılı olmuş. Her amigonun minimum taraftar çalma sayısının 25 olduğunu düşünülünce en az 13.6 milyon taraftarın takım değiştirdiğini söyleyebiliriz.

istatistik kaynağı: webrazzi

Maçları kazanarak, takım mağazasından ürün satarak ve tahminlerle paralarınızı kazanabilirsiniz. Ayrıca radyo-tv ilan vererek, demeç vererek, takımı gezmeye götürerek, stadyum v.b bina noktalarını yerleşim alanlarını geliştirerek şehrinizi en üst seviyelere taşıyıp arkadaşlarınız ile güzel bir yarışa girebilirsiniz.

İlerki aşamlarında farklı çalışmalar ile de oyunu dahada geliştirecek olan Pixofun, mobil uygulamlar içinde geliştirme sürecine girdiklerini kısa sürede sonuçlandıracağı bilgisinide vermiştir.

Bana göre ve gözlemlerim doğrultusunda en büyük eksikliği oyunu tam ekran oynamıyorsunuz. Yani diğer facebook oyunları gibi full ekranda bu oyunu şimdilik oynayamıyorsunuz.

Sizde denemek için ;

Facebook: http://apps.facebook.com/footbocity/
Web Sitesi: http://www.footbo.com

2 thoughts on “Turkcell & NTVSpor Futbol Oyunu : Footbo City”
  1. Oyun gerçekten güzel olmuş. Tipik facebook uygulamalarından bir tanesi. Mantık aynı. Daha önce ki çete savaşları oyunu ile aynı orantıda. Facebook’tan önce gireceğiniz bi uygulama bence 🙂

Leave a Comment