Takvim
Haziran 2022
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Televizyon bilgisayar gibi kullanılacak

Televizyon ‘sosyal’ olacak bilgisayar gibi kullanılacak.

Motorola, bilgisayar, cep telefonu ve televizyonun birbiri arasında interaktif bir şekilde çalışacağı yeni sistemini duyurdu.

IPTV (internet televizyonu) adı verilen bu sistemle televizyon izlerken başkasının hangi kanalı izlediği görülebilecek, bilgisayara gereksinim duymadan yorum yapılabilecek.

Hollanda’da düzenlenen IBC 2010 fuarına katılan Motorola’nın Mobilite Ev Çözümleri Türkiye ve Ortadoğu Satış Direktörü Alper Türken, dijital teknolojide yenilikgetirecek bir sistemin sunumunu yaptıklarını söyledi. Türken, insanların hayatındaki vazgeçilmez üç ekran olan bilgisayar, cep telefonu ve televizyonun kendi aralarında interaktif bir şekilde çalışacağını belirterek, şu bilgileri verdi: “Evde televizyon izlerken dışarı çıkmak gerektiğinde bu içeriği cebe aktarıp kesintisiz bir şekilde izleyebilmek mümkün. Bunun arkasındaki altyapıyı sağlıyoruz. Buna sosyal TV diyoruz. TV izlerken, arkadaşlarımızın ne izlediğini de görüp onlarla sohbet edebiliyoruz. Sosyal TV’yle, daha önce PC üzerinden alınan servisler televizyon üzerinden de alınabilecek. TV üzerinden alınanlara da mobil cihazlar üzerinden ulaşılabilecek.”

İstenilen yerden ulaşma

Yeni teknolojiyle istenilen içeriğe, istenilen zamanda ve cihazda ulaşılabileceğini vurgulayan Türken, şöyle devam etti: “TTnet’le çalışmamız sürüyor. Sektördeki bütün oyuncularla irtibatlarımız var. Sektörde, birden fazla teknolojiye sahip oyuncular var. Hem sabit hat, hem mobil şebekelere sahipler. Artık bu hizmetlerin yavaş yavaş bir araya gelmeye başladığını göreceğiz. Hedefimiz içeriği, çok ekrana, istenen yerde, istenen kalitede ulaştırmak.”

Kaynak ; veteknoloji
Leave a Comment